Loki. Poradnik złego boga: jak wziąć na siebie winę

Okładka książki Loki. Poradnik złego boga: jak wziąć na siebie winę Louie Stowell
Okładka książki Loki. Poradnik złego boga: jak wziąć na siebie winę
Louie Stowell Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: LOKI (tom 2) literatura dziecięca
228 str. 3 godz. 48 min.
Kategoria:
literatura dziecięca
Cykl:
LOKI (tom 2)
Tytuł oryginału:
Loki: A Bad God's Guide To Taking The Blame
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2024-04-23
Data 1. wyd. pol.:
2024-04-23
Liczba stron:
228
Czas czytania
3 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788383351971
Tłumacz:
Magdalena Ciszewska
Tagi:
literatura dziecięca mitologia nordycka
Średnia ocen

8,6 8,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki A Taste of Darkness Kat Dunn, Kat Ellis, Rachel Faturoti, Kathryn Foxfield, Dawn Kurtagich, Maria Kuzniar, Amy McCaw, Amy McCulloch, Cynthia Murphy, Melinda Salisbury, Louie Stowell, Rosie Talbot, Mary Watson
Ocena 0,0
A Taste of Dar... Kat Dunn, Kat Ellis...
Okładka książki Jak rysować. Zwierzęta Pratt Leonie, Louie Stowell
Ocena 0,0
Jak rysować. Z... Pratt Leonie, Louie...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,6 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
6154
3452

Na półkach:

Sequele mitologii to częsty chwyt popularyzatorski. Powrót do korzeni, przetwarzanie motywów mitologicznych to ciekawy zabieg w popkulturze. Dzięki temu na nowo możemy spojrzeć na znane nam postaci, zastanowić się, czego mogą nas nauczyć, jaką lekcję one mogą wyciągnąć ze współczesnych relacji między ludźmi. Taką wdzięczną do przeróbek i analizy postacią jest Loki, olbrzym z mitologii nordyckiej, w której zaliczony jest w poczet bogów, symbolizuje ogień, oszustwa i psoty. Ukarany niczym Syzyf na wieczne męki i będący czymś w rodzaju połączeniem greckiego Hermesa z Dionizosem i Prometeuszem, czyli postać która może dać się bogom we znaki. Dzięki swoim mocom mógł się zmieniać w cokolwiek i kogokolwiek zechciał łącznie ze zmianą płci (płynność płci to wcale nie taki nowoczesny pomysł). Pod żeńską postacią zrodził wiele potworów. W swoich burzliwych dziejach ma ciekawe losy pokazujące przyjaźń i towarzyszenie bogom w wyprawach, ale jest też i bunt przeciwko nim oraz prowadzenie innych olbrzymów w wojnie przeciwko bogom. Z jednej strony wspierał ich, z drugiej potrafił się buntować, z jednej był pomocny, z drugiej buntownikiem i psotnikiem. Wśród licznych przewinień ma na swoim koncie przyczynienie się do śmierci Baldura (boga piękna) i uniemożliwienie mu powrotu z zaświatów. Za karę przywiązany do skały, nad którą zwisa wąż kapiący jadem. Na szczęście wierna małżonka trzyma nad jego głowę misę i chroni Lokiego. Kiedy naczynie się napełnia trzeba je opróżnić i wówczas jad skapuje na olbrzyma wywołując w nim dreszcze powodujące trzęsienie Ziemi. Oczywiście wierzono też, że kiedyś zapragnie uda mu się uwolnić i zapragnie zemsty i w tym celu przypłynie na Nagelfar do Asgardu (taki nordycki Olimp). Dlaczego opowiadam Wam o tym wszystkim? Bo są to ważne motywy w cyklu ksiązek Louie Stowell „Loki”.
Pisarka w Polsce znana jest z prostych i inspirujących książek zachęcających do rysowania, wchodzenia w obszar mitologii, ale też przyglądania się ciału. Są to jej pierwsze faktograficzne książki, od których odeszła na rzecz fantazjowania i jest to rewelacyjny kierunek. Do anglojęzycznych czytelników trafiły już dwa tomy Lokiego, są też opowieści o smoku w bibliotece, potworze w jeziorze, czarodzieju w lesie. Jak widzicie są to głównie opowieści o magii, bogach i potworach. Każda jest zabawka, nawiązuje do znanych nam sytuacji i pozwala spojrzeć na wiele problemów w krzywym zwierciadle. I tak jest właśnie z serią „Loki”.
„Loki. Poradnik złego boga: jak być dobrym” to tom wprowadzający do świata Lokiego, który z powodu licznych przewinień trafia na do świata śmiertelników, aby w końcu mógł nauczyć się bycia dobrym. Co to znaczy? Do końca nie wie, bo nawet jeśli zaczyna rozumieć to okazuje się, że jest to błędne spojrzenie na znaczenie słów. Z książki o nordyckim bogu wynika, że nasze relacje społeczne są naprawdę bardzo niejednoznaczne, pełne pułapek. I tak faktycznie jest. Aby połapać się w świecie potrzebna jest wrażliwość, empatia, rozumienie znaczeń i intencji. Uczenie się wrażliwości etycznej to wcale nie takie łatwe zadanie. Wymaga poznania kultury, w jakiej żyją ludzie, zasad społecznych, którymi kierują się. Za to sam proces odkrywania niuansów może być zabawny dla obserwatorów z zewnątrz. I tak jest. Louie Stowell oddaje do rąk czytelników fantastyczną opowieść, w której akcję napędzają kolejne wpadki olbrzyma zmienionego w zwykłego nastolatka i zmuszonego do chodzenia do szkoły publicznej. Myślicie, że gorzej być nie może? No to ma brata w postaci Thora (Toma),który jest przystojny, inteligentny i przyciąga uwagę płci przeciwnej. Do tego jego opiekunami zostali Hyrrokkim i Heimdall, czyli dwie postacie z mitologii, z którymi Loki ma na pieńku. Bycie nastolatkiem w takich warunkach może okazać się wyjątkowo trudne. Całą akcję poznajemy z perspektywy Lokiego, który musi pisać magiczny pamiętnik, w którym dzieli się z Odynem swoimi postępami. Jak to zwykle bywa z przedmiotami magicznymi notes, w którym dzieli się przygodami z codzienności jest problematyczny: nie znosi kłamstw i od razu wszystkie nieprawidłowości prostuje, dzięki czemu mamy tu tylko i wyłącznie prawdę obiektywną. Zestawienie kłamstwa z prawdą bywa zabawne.
„Loki. Poradnik złego boga: jak wziąć na siebie winę” to kolejne spotkanie z nordyckim bogiem w ciele nastolatka. Tym razem zmierzy się z takimi wyzwaniami jak nowa uczennica w klasie, wywiadówka oraz nowa znajomość jedynej przyjaciółki. Do tego ginie jeden z młotów Thora. I kto zostaje obwiniony? Oczywiście Loki słynący z oszustw, kradzieży i robienia psot. Mamy tu sporo zwrotów akcji, trafnych porównań, interesujących spostrzeżeń, przemycania historii. Młodzi czytelnicy dowiedzą się jak dawniej wyglądało dzieciństwo, jakie zajęcia mają obecnie młodzi ludzie, czym jest wykorzystanie. Pojawi się też temat talentu, rozwijania pasji, dbania o przyjaciół. W tle mamy sumienie i zdrowy rozsądek pomagające w prowadzeniu ważnego śledztwa oraz misję, w której trzeba zjednoczyć siły. Loki będzie mógł na wiele spraw popatrzeć z nieco innej perspektywy i nauczyć się dbania o osoby, na których mu zależy.
Louie Stowell wymyślając zesłanie nawiązuje do wydarzeń z mitologii. Jest to obcięcie złotych włosów Sif. Loki w oryginalnej wersji miał postarać się o zdobycie innych złotych włosów, a tu czeka go jeszcze kolejna kara: pobyt w ciele jedenastolatka i udowodnienie, że zasługuje na powrót do świata bogów. I właśnie po to potrzebna jest mu zaklęty pamiętnik, który pozwala śledzić postępy. Szybko się okaże, że cokolwiek Loki robi jest to złe. Im bardziej się stara tym gorzej mu wychodzi. To chyba każdy z nas zna z własnego życia. Można powiedzieć, że piekło Lokiego wybrukowane jest dobrymi intencjami. Nie było by tu tragizmu, gdyby nie fakt, że jeśli się nie poprawi zostanie skazany na przywiązanie do skały i kontakt ze skapującym jadem węża. Ten motyw też z mitologii. Pojawią się tu też węże i wilki Hyrrokkim. Loki jak na psotnego olbrzyma przystało ma cięty język i jest uparty. Może i zmienił wygląd, ale jego złośliwy charakterek pozostał. Zderzenie tego z realiami szkolnymi dają zabawny efekt. Opisy ludzkich oraz zasady relacji międzyludzkich pokazane okiem Lokiego pozwalają na ujawnienie wielu paradoksów.
Ciekawe są tu też wstawki wyjaśniające określone pojęcia ze świata ludzi, np. „Szkoła prywatna: miejsce, w którym dzieci bogaczy uczą się przemawiania z wyższością i codziennie wmawia się im, że zostali stworzeni do rządzenia światem. Gdy dorosną, na pewno zostaną politykami i szefami i rzeczywiście będą rządzić światem. Bardzo źle”. Takich trafnych spostrzeżeń na temat naszego otoczenia jest więcej. Pisarka zachęca do spojrzenia na wiele zjawisk z dystansem. Do tego pokazuje spory wycinek codzienności.
Louie Stowell napisała fantastyczną, pełną humoru opowieść przemycającą sporą dawkę wiedzy z mitologii i zachęcającą do lepszego poznania tego mitycznego bohatera. Wszystko przyprawione sporą dawką humoru. Do tego w fabułę wpleciono proste rysunki, elementy komiksowe, które świetnie uzupełniają opowieść i sprawiają, że młodszym czytelnikom łatwiej czyta się opowieść. Polecam.

Sequele mitologii to częsty chwyt popularyzatorski. Powrót do korzeni, przetwarzanie motywów mitologicznych to ciekawy zabieg w popkulturze. Dzięki temu na nowo możemy spojrzeć na znane nam postaci, zastanowić się, czego mogą nas nauczyć, jaką lekcję one mogą wyciągnąć ze współczesnych relacji między ludźmi. Taką wdzięczną do przeróbek i analizy postacią jest Loki, olbrzym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
202
201

Na półkach:

⭐️⭐️ RECENZJA ⭐️⭐️


Louie Stowell "Loki. Poradnik złego boga: jak wziąć na siebie winę"

Przed wami kolejna z serii książka opowiadająca o losach Lokiego, zesłanego na ziemię, który pod postacią zwykłego śmiertelnika musi udowodnić Odynowi, że jest godny Asgardu. Magiczny notes w którym wszystko zapisuje ukazuje o nim prawdę, przez co trudno mu zdobyć potrzebne punkty. Czy w końcu mu się to uda? Czy prawdziwa natura Lokiego zwycięży kolejny raz?

"Loki. Poradnik złego boga" to znakomita historia dedykowana zarówno młodszym jak i starszym czytelnikom. Choć bohaterowie są mitycznymi bogami to jednak ich historia wcale nie przypomina nordyckich mitów. Autor stworzył nietuzinkową, zabawną i przepełnioną akcją historię, która zdecydowanie przypomina życie współczesnych dzieciaków. Loki tym razem nie tylko poznaje nowych ludzi, ale i za wszelką cenę stara się udowodnić swoją niewinność po niesłusznie wysnutych oskarżeniach. Oczywiście nie obędzie się bez przezabawnych, wrednych i nielogicznych poczynań naszego zapatrzonego w siebie Lokiego, ale i pierwszy raz w większej mierze zobaczymy jego pozytywne cechy. Loki po raz pierwszy spotka się z uczuciem zazdrości i to wywoła w nim wiele skrajnych emocji, a dziennik który to wszystko opisuje ubarwi wam czytanie ogromem najróżniejszych rysunków i zapisków. Kochani to kolejna z książek którą czyta się z przymrużeniem oka, lekkością i przyjemnością, a młodsi mogą z niej wyciągnąć wiele wniosków. Jeżeli więc szukacie czegoś dla wytchnienia i rozluźnienia to serdecznie zachęcam was do sięgnięcia po tą historię.

⭐️⭐️ RECENZJA ⭐️⭐️


Louie Stowell "Loki. Poradnik złego boga: jak wziąć na siebie winę"

Przed wami kolejna z serii książka opowiadająca o losach Lokiego, zesłanego na ziemię, który pod postacią zwykłego śmiertelnika musi udowodnić Odynowi, że jest godny Asgardu. Magiczny notes w którym wszystko zapisuje ukazuje o nim prawdę, przez co trudno mu zdobyć potrzebne punkty. Czy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1139
1072

Na półkach: ,

„Loki. Poradnik złego boga: jak wziąć na siebie winę” to kolejna odsłona przygód Lokiego zesłanego na Ziemię w ciele jedenastolatka. Książka ta to świetna propozycja dla młodszych Czytelników, która nie jest żadnym retellingiem mitów nordyckich. Louie Stowell jedynie wykorzystała postać Lokiego i całą otoczkę do stworzenia czegoś zupełnie nowego i przede wszystkim nawiązującego do obecnych realiów dzieciaków.

Loki po raz kolejny musi udowodnić, że jest godny Asgardu. Ale jak to zrobić skoro wszyscy odrazu podejrzewają go o to co najgorsze? Jak zmusić winowajcę do przyznania się do winy i przede wszystkim jak zmusić wszystkich niedowiarków do przyznania, że Loki niczego nie zrobił?

Na miejscu Lokiego może znaleźć się każdy z nas, a z całą pewnością dziecko do którego właśnie skierowany jest dziennik Lokiego. Na łamach swojego dziennika Loki opisuje codzienne koszmary i próby rozwiązania zagadki zaginięcia młota Thora. Oczywiście robi to w sposób przekomiczny, a zarazem boski! Jego gryzmoły są pełne humoru i sprawiają, że Czytelnik nie może oderwać się od lektury. Do tego humor Lokiego sprawia, że podczas czytania nie sposób się nie uśmiać.

Bardzo mi się podoba jak Stowell pośród ludzkich wydarzeń z naszej codzienności nawiązuje do nordyckich mitów, które nadają całości dość oryginalnego charakteru. Przy tym nawiązania te są na tyle ciekawe, że zapewne większość z nich zainteresuje młodszego Czytelnika do poszukiwania dalszych źródeł.

„Loki. Poradnik złego boga: jak wziąć na siebie winę” to kolejna odsłona przygód Lokiego, która jest pełna humoru i życiowych lekcji. Całość bawi, uczy, jest lekka i gwarantuje świetną zabawę. Serdecznie 𝗣𝗢𝗟𝗘𝗖𝗔𝗠!

„Loki. Poradnik złego boga: jak wziąć na siebie winę” to kolejna odsłona przygód Lokiego zesłanego na Ziemię w ciele jedenastolatka. Książka ta to świetna propozycja dla młodszych Czytelników, która nie jest żadnym retellingiem mitów nordyckich. Louie Stowell jedynie wykorzystała postać Lokiego i całą otoczkę do stworzenia czegoś zupełnie nowego i przede wszystkim...

więcej Pokaż mimo to

avatar
115
69

Na półkach: ,

Jest ciekawa, zawiera wiele „smaczków” z mitologii nordyckiej i żartów, z których dorośli zaśmieją się prawdopodobnie bardziej niż dzieci. Nieco obniżyłem ocenę za niespójności w fabule i kilka momentów, gdy po prostu zabrakło logiki (w kajdanach nie można używać magii, ale za chwilę jednak można). Dzieciom powinno się jednak podobać.

Jest ciekawa, zawiera wiele „smaczków” z mitologii nordyckiej i żartów, z których dorośli zaśmieją się prawdopodobnie bardziej niż dzieci. Nieco obniżyłem ocenę za niespójności w fabule i kilka momentów, gdy po prostu zabrakło logiki (w kajdanach nie można używać magii, ale za chwilę jednak można). Dzieciom powinno się jednak podobać.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    4
  • Przeczytane
    3
  • Posiadam
    2
  • Fantastyka
    1
  • Dziecięce
    1
  • Dla Mateusza
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Loki. Poradnik złego boga: jak wziąć na siebie winę


Podobne książki

Okładka książki Kocia szajka i zaginione bajki Malwina Hajduk, Agata Romaniuk
Ocena 7,5
Kocia szajka i... Malwina Hajduk, Aga...
Okładka książki Edek pomaga Thomas Brunstrøm, Thorbjørn Christoffersen
Ocena 10,0
Edek pomaga Thomas Brunstrøm, T...
Okładka książki Książka o górach Patricija Bliuj-Stodulska, Robb Maciąg
Ocena 9,1
Książka o górach Patricija Bliuj-Sto...

Przeczytaj także